Search
Generic filters
Exact matches only

Neporaziteľný Josef Franc si vybojoval slovenský titul

0
0
3 roky ago

V stredu 1. júla, netradične neskoro, začala aj žarnovická plochodrážna sezóna prvými pretekmi. Horúčava a prísne hygienické opatrenia sprevádzali všetkých, ktorí si našli cestu na žarnovický štadión. Kto prišiel, určite neľutoval. Na dráhe vládlo bojovné tempo o čom svedčili aj časy víťazov. Z víťazstva sa nakoniec tešil druhý najstarší a zároveň najnižší pretekár v poli.
Prvé preteky si nenechalo ujsť takmer 1 000 divákov
 a to aj napriek prísnym hygienickým opatreniam, ceztýždňovému termínu a propagácii iba cez sociálne siete a obecné rozhlasy, keďže o termíne bolo rozhodnuté iba necelé tri týždne pred pretekmi.
Tak ako je to zvykom, nástup sa niesol opäť v slávnostnom duchu, keď sa gratulovalo čestnému členovi SC Žarnovica Ing. Milanovi Šovčíkovi k jeho nedávnemu životnému jubileu, vítali sa hostia p. Janka Eliášová, manželka tragicky zahynutého Ladislava Eliáša, p. Vojtech Mihálik, prvý kapitán žarnovického plochodrážneho tímu z roku 1967, Peter Lazár prezident Slovenskej motocyklovej federácie a ďalší. Po predstavení jazdcov sa pristúpilo k tuhým bojom na dráhe, ktorá svojim povrchom umožnila najmä v druhej polovici pretekov, zo sedadiel zdvíhajúce predbiehacie manévre.

Od začiatku pretekov išiel za víťazstvom Josef Franc. Nepoznal premožiteľa a jediným súperom mu v jeho druhej jazde bol Jan Kvěch, pričom Franc dosiahol iba o 50 stotín horší čas než je rekord dráhy. Práve druhý menovaný patril medzi horúcich adeptov na titul, avšak nakoniec si musel prežiť svoj deň blbec, keď pre nestihnutie časového limitu a pre poruchu prišiel o body z dvoch jázd, aby vo finále nakoniec spadol a bol vylúčený tesne pred cieľom.

Pri neúčasti Martina Vaculíka, patrila pozornosť domácich fanúšikov najviac žarnovickým juniorom. Najlepším po základnej časti bol David Pacalaj, ktorý to dokázal aj v spoločnej jazde s ostatnými žarnovickými pretekármi, v ktorej mu síce na päty stúpal Jakub Valkovič, no David vedenie udržal až do cieľa. Práve Jakub Valkovič sa nakoniec stal domácim hrdinom, keď síce v základnej časti toľko neudivoval, no jeho čas prišiel v semifinále. Tretí z našich mladíkov, Janči Mihálik, mal opäť o niečo slabšie štarty, no potom rýchlou a bojovnou jazdou dokázal predbiehať súperov a divákov udržiaval v strehu a napätí. Nakoniec sa nestratil ani tohtoročný nováčik Rastislav Cíferský, ktorý odjazdil doma prvé preteky a celkovo svoje tretie. Vo svojej poslednej jazde ukázal, že v ňom drieme bojovník, keď v poslednom kole predbehol krásne vonkajškom oveľa skúsenejšieho Rusa Vjačeslava Monachova. Cez prestávky zase fanúšikovia mohli vidieť ukážkové jazdy 13-ročného adepta Speedway Academy Sebastiána Matejova.

Do nadstavbovej časti pretekov sa nakoniec dostal iba David a Jakub. Jakub po priemernom štarte vo svojej semifinálovej jazde, všetko dobehol z výjazdu prvej zákruty, keď obehol krásnym manévrom svojich súperov popri mantinely, nepúšťajúc plyn ani v hraničnej situácii. Tak si zabezpečil víťazstvo, pričom nechýbalo veľa aby oň kvôli padajúcemu Lotyšovi Ansviesulisovi neprišiel. Nakoniec spolu s ním postúpil z druhého miesta Petr Chlupáč. V druhom semifinále sa odohral súboj medzi pražskými pretekármi Klímom a Kvěchom. Ten pre seba v poslednom kole rozhodol nakoniec o niečo skúsenejší Kvěch. Jazdu nedokončil David Pacalaj, ktorému síce po štarte patrila prvá priečka, no potom sa postupne prepadával nadol.

Pred finále si jazdci losovali dráhy podľa poradia. Prvý si vybral víťaz základnej časti Josef Franc. Trochu prorocky mu bola zverená pred jazdou GoPro kamera na natočenie jazdy majstra Slovenska. Tak sa aj stalo. Finále bola jeho jednoznačná záležitosť, keď za rekordom dráhy zaostal iba o jednu sekundu. Za ním sa však bojovalo. Jakub Valkovič ako jediný slovenský účastník, síce odštartoval a bojoval o tretie miesto, no nakoniec klesol na piatu pozíciu a po páde a vylúčení Kvěcha získal celkové štvrté miesto, čo je najlepšie umiestnenie spomedzi odchovancov SC Žarnovica v novodobej histórii Majstrovstiev Slovenska. O druhé miesto zvádzal súboj Kvěch s Chlupáčom, pričom práve Kvěch sa prepracoval z posledného miesta po štarte. V poslednej zákrute finále však nezvládol svoj stroj a padol, pričom motorku zložil aj Chlupáč, aby nehrozil svojho súpera. Rozhodca pretekov nakoniec uznal poradie, v ktorom Chlupáč skončil druhý a Kvěch bol vylúčený.

Po finále nasledovali tri vyhlasovania stupňov víťazov. Najprv Memoriál Ladislava Eliáša, kde poháre odovzdávala p. Eliášová, potom Majstrovstvá Slovenska juniorov, kde titul získal Jakub Valkovič pred Davidom Pacalajom a Jančim Mihálikom a potom už samotné Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov.

Výsledky a galériu z podujatia nájdete v článku na webe SMF

Zdroj: https://motocykel.sk/neporazitelny-josef-franc-si-vybojoval-slovensky-titul/

0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk Slovak
X